Шопингот преку Интернет станува се’ поинтересен: „Малите Амазони“ тргнаа по својот дел од колачот
Објавено на од во hi-tech & business

На многу пазари, помалите платформи за трговија преку Интернет растат со високи стапки и ги радуваат инвеститорите, создавајќи посилна конкуренција на реномираните гиганти за онлајн трговија Амазон и Алибаба.

ecomerceИсто како што Гугл стана синоним за пребарување, во светот на купувањето преку интернет доминираат две имиња: американскиот Амазон и кинескиот сервис Алибаба.

Од своите скромни почетоци и продажбата на книги пред 25 години, Amazon.com денес останува главно ориентирана кон малопродажба. Алибаба, пет години помладата компанија од Амазон, тогаш функционираше повеќе како канал за големопродажба и подоцна се сврте кон индивидуалните клиенти.

Комбинираната вредност на двете компании деновиве е околу 1,5 трилион американски долари и ако на нив се додаде еBAY, како платформа за тргување што започна од аукции и половни предмети, тука може да се извлече заклучок.

Сепак, ситуацијата не е толку едноставна, и ако се’ погледнат малку повеќе детали, може да се види дека споменатите гиганти имаат голем број помали конкуренти, кои во последно време бележат импресивни стапки на раст и се шират на пазарите во голема мера надвор од дофатот на Амазон или Алибаба.

Британскиот неделник „Економист“ истакна голем број вакви компании со висок раст кои делумно ја имитираат деловната стратегија на Амазон, водат политика, што понекогаш е’ причина за нивниот успех на штета на Амазон.

Иако чувството дека позицијата на водечкиот глобален малопродажник, Amazon.com всушност е најстабилно врзана за пазарите во Северна Америка и Западна Европа, исто така спорадично е присутен на остатокот од светот, а причината е прилично едноставна.

Во својот развој, Amazon.com се потпираше на постојната инфраструктура – безбедна испорака на пошта и плаќање со картички.

Дури и на мал чекор подалеку од развиените западни пазари, достигнува во земји каде што честопати не постои сигурна поштенска достава, а плаќањето со картички не е познато.

На крајот на краиштата, домашните купувачи се свесни дека домашниот пазар сè уште останува „невидлив“ за многу компании што ги продаваат своите производи преку Амазон.

Подоброто справување во локални услови доведе до лансирање на многу помали платформи за трговија кои функционираат поуспешно и го следат развојот на другите пазари.

Една од најпознатите такви компании е индискиот Флипкарт. Потенцијалниот пазар од над една милијарда луѓе беше предизвик за основачите кои ја основаа компанијата во 2007 година.

Десет години подоцна, компанија која, како Амазон, започна со продажба на книги, држеше 40% од индискиот пазар за е-трговија.

Минатата година потенцијалот го препозна американскиот гигант Волмарт, кој пред носот на Aмазон презеде три четвртини од сопственоста на Флипкарт во вредност од 16 милијарди долари.

Слична е и приказната со Souq.com, платформа за тргување преку Интернет, основана во 2005 година во Обединетите Арапски Емирати која последователно се прошири на пазарот на Блискиот исток.

Успехот го призна и Амазон, кој пред две и пол години го презеде Souq за повеќе од половина милијарда долари.

Покрај горенаведеното, во други делови на светот локалните трговци сè уште работат независно од трговските гиганти.

Една од нив е MercadoLibre, трговска платформа која ја одржува компанија со седиште во Аргентина. MercadoLibre успешно доминираше на пазарите на 18 земји од Латинска Америка.

Од друга страна на Атлантикот, слична компанија за е-трговија наречена Jumia цвета во Африка.

Основана во 2012 година во Лагос, Нигерија, компанијата денес работи на пазарите на околу петнаесет африкански земји и има намера да се прошири понатаму.

Во Русија, каде што вредноста на пазарот за трговија преку Интернет се проценува на повеќе од 20 милијарди американски долари и се очекува да надмине 50 милијарди до 2023 година, водечки трговска верига е Озон, кој работи со трговија на мало преку Интернет.

Оваа компанија, како и латиноамериканецот MercadoLibre, покрај платформата за тргување нуди и други услуги како кредитирање на добавувачи и деловни картички за потрошувачите.

Shopee со седиште во Сингапур е активен во југоисточна Азија, опфаќајќи повеќестрани пазари на Индонезија, Виетнам, Филипини, Тајланд, Малезија и некои други земји.

Овие мали регионални конкуренти на Амазон ги поврзуваат некои заеднички карактеристики. Прво, тие се развиени од локалните сили кои ги познаваат локалните пазари.

Големите трговци на мало, како Волмарт, кој што се обиде да се прошири на пазарот во Германија или Бразил, во неколку наврати добија лекции за потребата од познавање на локалната култура и за тоа како понекогаш е невозможно да се копираат деловни политики и практики во нов регион.

На пример, во Нигерија, од каде започна Jumia, голем број клиенти воопшто немаат класична адреса, па така доставувачите треба да се снаоѓаат на други начини.

Друга заедничка карактеристика што ги врзува конкурентите на „Амазон“ е развој на сопствена инфраструктура.

Jumia, Souq или MercadoLibre, беа принудени да создадат сопствен систем на плаќање, а некои компании се приморани да склучуваат договори со локалните добавувачи, наместо да се потпираат на поштенските услуги.

Третото нешто што ги врзува е фактот дека повеќето од нив не продаваат своја роба, туку служат како платформа за поврзување на продавачите со купувачите.

Додека Амазон е познат по многуте магацини расфрлани низ многу земји, новите трговци на мало преку Интернет сè уште не можат да си дозволат таква развојна политика.

Четврта заедничка карактеристика е тоа што овие мали трговци на мало, за разлика од Амазон, сè уште работат со загуба, односно не остваруваат профит.

Тоа е разбирливо. Во обид брзо да се зафати што е можно поголем дел од пазарот на компанијата, сите приходи брзо се реинвестираат во понатамошна експанзија.

Резултатите се видливи. Додека Амазон постигнува стапки на раст од околу 10% или повеќе, споменатите помали конкуренти растат многу пати побрзо.

Ова е и причината зошто тие се многу привлечни за инвеститори. MercadoLiber котира на берзата во Њујорк веќе 12 години.

Од почетокот на оваа година, нејзината вредност е повеќе од двојно, со тоа што неодамна PayPal инвестираше 750 милиони долари во компанијата.

Акциите морскиот конгломерат Sea, под чија закрила е Shopee се зголемија тројно оваа година, а минатата пролет компанијата собра дополнителни 1,5 милијарди американски долари за понатамошно проширување.

Jumia доби инвестиција од Mastercard и францускиот производител на алкохол Pernord Ricard, а минатата година Jumia и познатиот француски малопродавач Carrefour потпишаа договор за соработка и ко-продажба.

Инвеститорите се борат и на рускиот пазар на кој доминира Озон. Компанијата може да очекува посилна конкуренција наскоро од заедничкиот проект помеѓу Алибаба и рускиот дигитален гигант Mail.ru, како и од соработката на големата државна руска банка Сбербанк со другиот тамошен интернет гигант „Јандекс“.

Сбербанк и Јандекс првично инвестирале половина милијарда долари во „Yandex.Market“. Во споредба со Амазон и Алибаба, кои создаваат десетици милијарди долари приход, овие компании се, секако, незабележителни.

Flipcart, најголемиот од нив, имаше приходи од околу 3,8 милијарди долари минатата година, додека Jumia имаше само околу 100 милиони.

Но, додека Амазон продолжува цврсто да ја држи својата деловна стратегија на развиените пазари, дури и да влегува во традиционална малопродажба преку класични продавници, помалите конкуренти на другите пазари брзо заземаат позиции од кои што веројатно нема да е лесно да бидат истиснати.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×