Шпански министер си поднесе оставка заради поврзаност со офшор фирма во Панама
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Шпанскиот министер за индустрија Хозе Мануел Сориа денеска поднесе неотповиклива оставка од неговата функција заради поврзаност со офшор фирмa во Панама.

Soria ministerСориа изјави дека иако не правел никакви нелегални активности преку овие офшро фирми, тој си поднесува оставка за да ги спречи негативните ефекти што неговата поврзаност со офшор фирми би можела да ја има во иднина врз владата, во време кога Шпанија се соочува со предвремени парламентарни избори.

Сориа изминатава недела се најде под притисок на јавноста откако беше објавена неговата поврзаност со офшор фирмата U.K.Lines, основана од страна на панамската адвокатска фирма Mossak Fonseca.

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×