Шпигел: Меркел и по четврти пат ќе се кандидира за канцелар на Германија
Објавено на од во Политика

Германската канцеларка, Ангела Меркел и по четврти пат ќе се кандидира за канцелар на Германија, пишува германскиот магазин „Шигел“ повикувајќи се на свои извори.

За изборите кои треба да се одржат во 2017 година, својата кандидатура, актуелната канцеларка, најверојатно ќе ја објави на почетокот од 2016 година, пишува овој магазин.

Меркел веќе, пишува магазинот,  ги разгледувала подготовките за изборната кампања со Петер Таубер и Клаус Шулер од раководството на Демохристијнакста аунија (ЦДУ).

Инаку, Меркел е канцелар на Германија од 2005 година. Таа во неколку наврати, од угледниот магазин „Форбс“, беше прогласена и за најмоќна жена во светот.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×