Што да очекуваме од договорот за најголема слободна трговска зона после СТО?
Објавено на од во Економија
Лидерите од 54 африкански земји се состанаа кон крајот на минатата недела за да започнат проширување на зоната за слободна трговија. 
afctfaЛидерите на континентот очекуваат со огромниот договор да се поврзат 1,3 милијарди луѓе и да создаде економски блок од 3,4 милијарди долари. Исто така, ќе се зголеми трговијата на континентот.
Африканската континентална зона на слободна трговија, која стапи во сила во мај, веќе ја најави најголемата економија на континентот.
AFCFTA ќе биде најголемата светска слободна трговска зона од основањето на Светската трговска организација во 1994 година. Земјите ќе почнат да ги намалуваат царините за стоки кои се тргуваат во блокот, а подоцна и за зајакнување на нивната соработка во други области.
“Овој договор нагласува како Африка се движи во поинаква насока од онаа на другите региони во светот”, рече аналитичарот јуни јуни Деменмонт на ЦСИЦ.
Крис Девоншир-Елис, основач на „Дезан Шира и соработници“, вели дека економското влијание на AfCFTA ќе биде огромно и има потенцијал да се зголеми нето приходот на континентално ниво од 2,8 милијарди долари годишно.
Внатрешна трговија на Африка во 2018 година е едвај 19%, од вкупниот капацитет на африканските држави, во споредба со 59% и 69% за Азија и Европа, според Институтот Брукингс.
Според Меѓународниот монетарен фонд, слободната зона на Африка има потенцијал да ја “промени играта” и може да го зголеми глобалниот раст. Но, само укинувањето на царинските давачки нема да биде доволно, рече ММФ.
Девоншир-Елис вели дека воведувањето на некои од правилата на СТО ќе го зголеми реалниот раст на приходите за 3,5%, или 100 милијарди долари за континентот.
„На крајот, договорот ќе доведе до посилна соработка меѓу земјите, и се надеваме дека ова исто така ќе доведе до поголеми инвестиции во инфраструктурата“, коментира Елис.
Се смета дека договорот ќе им помогне на сите луѓе во Африка, но некои земји ќе имаат корист повеќе од другите. Земјите кои се позиционираа како поврзувачи, вклучувајќи ги и Руанда и Етиопија, ќе имаат корист од аеродромите, пристаништата и друго, за да привлечат повеќе инвестиции.
Улогата на Кина
Пекинг има значајна улога како “брокер” во договорот, вели Девоншир-Елис. Кина има потпишано билатерални трговски договори со повеќе од 40 земји на континентот. Во 2010 година, трговијата меѓу Африка и Кина изнесуваше 10 милијарди долари, а за време на својот врв во 2014 година – 220 милијарди долари. Во 2017 година тие паднаа на 148 милијарди долари
Се очекува дека производството многу брзо ќе се пресели од Кина во Африка поради пониските трошоци за работна сила која Пекинг ќе ја „купи“ евтино.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×