Што доби Словенија од своето петнаесетгодишно членство во Европската Унија?
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Нивната просечна плата и БДП се зголемија, нивниот животен век се зголеми, двојно го зголеми извозот и бројот на стартапи, само нивната невработеност не е во пораст, пишува NET.hr.
slovenia euПријателска Словенија на 9-ти мај ја прослави својата 15-годишнина од пристапувањето во Европската Унија. За оваа прилика, амбасадорот на Република Словенија во Хрватска, Смиљана Кнез, претстави 15 статистички податоци кои докажуваат дека Словенците имале корист од членството во Унијата.
Накратко, нивната просечна плата и БДП се зголемија, нивниот животен век се зголемил, двојно го зголемиле нивниот извоз и бројот на нови компании … тие растат, освен во невработеноста.
Нивната просечна плата се зголеми од 700 на 1100 евра
Од влегувањето во ЕУ, БДП по глава на жител речиси двојно се зголеми во Словенија и сега изнесува 22.000 евра. Во Словенија, просечната плата се зголеми од 700 на речиси 1100 евра.
Словенечкиот амбасадор во Хрватска, Смиљана Кнез, објаснува дека сите овие позитивни индикатори не се само резултат на членството во ЕУ и достапноста на парите од европските фондови.
“Мислам дека просторот на слободата, слободата на движење на богатството, капиталот, луѓето и услугите е многу поважен и можеби ќе можеме да го искористиме уште подобро”, рече амбасадорот за РТЛ.
Откако влезе во ЕУ, Словенија двојно го зголеми увозот, но извезуваше речиси три пати повеќе отколку претходно. Нивниот вкупен увоз и извоз на стоки е во вредност од 30 милијарди евра. Покрај тоа, Словенците се многу поуспешни во повлекувањето пари од фондовите на ЕУ.
“Тие имаат направено многу добри работни места во секторот на животната средина, третман на отпад и така натаму. За овие јавни проекти сѐ уште имаа стратешки документи што ги подготвуваа на време, а веројатно, како што покажуваат нивните податоци за искористување, планираат и уште подобар квалитет “, објаснува консултантот на ЕУ за Ариана Вела.
Покрај тоа, Словенија го зголеми бројот на жители – сега се повеќе од два милиони.
Од влегувањето во ЕУ, просечниот животен век во Словенија е зголемен, додека Словенците живеат во просек 78 години, 5 години подолго отколку порано, а Словенките 84 години или повеќе. Овие информации, словенечки експерти, го интерпретираат како резултат на поздравиот живот со помалку пушење и повеќе физичка активност, но исто така и квалитетот на здравствениот систем.
“Едно од најважните објаснувања е дека Словенија во Европската Унија доживеала речиси најголем вкупен економски и социјален развој меѓу сите членки на ЕУ и речиси ги искористи најмногу европските фондови за нејзиниот развој “, вели шефот на Одделот за медицинска социологија при Медицинскиот факултет во Загреб, Стјепан Орешковиќ.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×