Што е следно со Брегзит?
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Вториот обид на премиерката на Велика Британија, Тереза ​​Мај, да се заложи за нејзиниот договор за Брегзит во Долниот дом не успеа, но овој пат со мнозинство од 149 гласови.
Radio-Hour-Brexit-4x3Што е следно?
Како што вети Тереза ​​Мај, следниот чекор е да се направи предлог до британскиот парламент дали пратениците сакаат Брегзит без договор. Гласањето ќе се одржи вечерва. Ако го отфрлат овој предлог, новиот владин предлог за одложување на Брегзит ќе биде прогласен во Долниот дом, утре. Конзервативците ќе можат да гласаат вечерва. Може да се истакне дека ако пратениците го отфрлат Брегзит без договор, тоа ќе стане официјална политика на Кабинетот.
Што значи загубата за Тереза Меј?
Што и да се случи не е добра вест. Може да претрпи две големи загуби во Долниот дом, што за главната политика на владата, која е без преседан во модерната историја на Обединетото Кралство. Има шпекулации дека Меј може да поднесе оставка ако повторно загуби.
Може ли премиерката повторно да го претстави договорот?
Можно е. По загубата, портпаролот на премиерот не го отфрли таквото сценарио и повтори дека премиерката смета дека договорот е најдобра опција.
На колку време може да се одложи Брегзит?
Ова зависи од британските европарламентарци и од ЕУ. Може да биде категорично дека ако има пауза, таа треба да биде кратка за да не учествува на претстојните избори за Европскиот парламент.
Дали е ова победа за Европската истражувачка група (ERG)?
Евроскептичките конзервативци од “Европската истражувачка група” одиграа клучна улога во гласањето против договорот на премиерkata. Нивниот водач, Јаков Рис-Мог, им изјави на новинарите дека следниот чекор е веројатно Бреgzит без договор.
Може ли Mej да побара “помек” Брегзит?
Се чини невозможно во оваа фаза. По гласањето, владиниот портпарол повтори дека премиерката се спротивставува на договорот за Брегзит, кој вклучува царинска унија. Во исто време, ЕУ најави дека не сака понатамошни разговори.
Што ќе направат лабуристите?
Додека Лабуристичката партија врши притисок за втор референдум, лидерот Џереми Корбин се обидува да го отвори планот на партијата за Брегзит, кој предвидува членство во царинска унија или идеја за предвремени избори.
Може да има предвремени парламентарни избори?
Некои конзервативни градоначалници предупредија дека земјата може да оди на предвремени избори ако владата го загуби гласањето во парламентот. Ако има гласање, тоа значи одложување на Брегзит.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×