Што ја снајде Дојче Банк?
Објавено на од во Банки и бизнис
Објавувањето на радикалната консолидација на Дојче банка со елиминацијата на своите инвестициски одделенија на глобално ниво и ослободувањето на 18.000 работници до 2022 го означува крајот на едно неуспешно патување на најголемата германска банка во инвестициското банкарство, каде што таа се соочи со гигантите од Вол Стрит и други глобални банки, проценуваат светските медиуми, кој ги пренесува Радио Слободна Европа (РСЕ).
dojce-bankРадикална и болна реструкција на Дојче банка на крајот на еден долг и неуспеш обид во кој банката се натпреваруваше со глобалните гиганти во инвестициското банкарство, оценува агенцијата Асошиејтед прес (АП).
Најголемата банка на Германија, во неделата ги објави плановите за “враќање кон корените” – фокусиње на традиционалните активности како што се опслужување на корпорациите и богатите поединци и намалување на одделот за инвестиции во фиксен приход.
Банката кон крајот на март имаше речиси 91.500 вработени низ целиот свет, од кои околу 41.600 од нив во Германија, со повеќето од инвестициските операции во Њујорк и Лондон.
Аналитичарите, според АП, проценуваат дека реструктуирањето веќе долго време е потребно заради неуспехот во својот план за експанзија во бизнисот со внесувањето на инвестициското банкарство, како дел од амбициозниот план да стане еден од глобалните банкарски гиганти како што се JP Morgan и HSBC.
Ова помогна да се зајакне добивката од 2000 година, но финансиската криза од 2008 година создаде проблеми за Дојче банка, изјави АП.
Банката неколку години се бори со високите трошоци, ниските профити и ниската цена на своите акции, и мораше да плати милијарди долари во парични казни и спогодби за проблематичниот инвестициски бизнис пред и по глобалната финансиска криза.
Акциите на Дојче банк два дена по објавувањето на реструктуирањето паднаа за повеќе од 10 отсто, бидејќи инвеститорите се сомневаат во планот на банката за преродба во вредност од 7,4 милијарди евра, според Ројтерс.
Ситуацијата со Дојче банк има последици за европската политичка економија, според уредничкиот тим на Financial Times.
Од позицијата на системски ризик, Европската унија може да го поздрави намалувањето на Дојче банк. Но, ако европските компании, како што е предложено од страна на ЕУ, треба да се потпираат за финансирање на пазарите на капитал наместо да се потпираат на банкарските кредити, локалната инвестициска банка е природен партнер.
Дојче банка е една од последните банки што реагираа на измените на регулативите на пазарот, предизвикани од финансиската криза, но за да реструктуирањето може да се постави на дневен ред , проценува Financial Times, одлуката да се излезе од инвестициското банкарство не е само слабоста на своите оддели , туку исто така и пошироката вистина за намалената важност на ова поле на банкарство.
Во последниве години, бројот на компании кои се потпираат на инвестициски банки за тргување со нивните акции значително се намали. Во САД, според Светската банка, бројот на компании е речиси преполовен во последните 20 години на берзата, додека во Германија број е намален за една третина во последните 10 години и според тоа, укажува листата, нема банки кои се имуни на притисоците со кои се соочува Дојче банк.
Надвор од проблемите на Дојче банка има и политичка приказна во обидот за испреплетени глобални инвестициски банки во европската економија и како регулаторите ја влошија ситуацијата, пишува уредничкиот тим на The Wall Street Journal.
Тоа е делумно приказна за сомнителни бизнис проценки во изминатите две децении на кој Дојче банка сакаше да се натпреварува во инвестициското банкарство на ривалите од Вол Стрит, додека традиционалните сектори на својот фокус ги изостави – како што беше банкарството за германската индустрија.
Германија има енергичен финансискиот пазар и нејзината најголема банка сакаше се прошири преку превземања во Велика Британија и САД, кои се тешки за да се апсорбираат. Американскиот весник потсети дека иако банката е посветена на слободниот пазар – оцени дека германската влада се меша во работата на банката со негативни последици, како што се убедувањата да се купи Постбанк или неуспешниот обид да се спојат со Комерцбанк.
Сепак, Германија нема толку енергичен финансиски пазар, а нејзината најголема банка се прошири на аквизиции во Обединетото Кралство и во САД, кои беа тешки за апсорбирање. Американските медиуми тврдат дека германската влада е вклучена во работата на банката со лоши последици.
Во 2004 година, канцеларот Герхард Шредер се обиде да му укаже на Дојче банк да ја купи Постбанк со цел да создаде глобална германска банка. Дојче банка конечно ја купи оваа банка 2010 година, кога Шредер веќе долго не беше на власт, а потоа се бореше да ја интегрира или да јс продаде, кога таа почна да извлекува, профит од неа ( мајката – банка ) .
Берлин не се откажува од својата консолидација на големите банки оваа година и веќе со недели е во обид да го организира спојувањето на Дојче банка и Комерцбанк.
Берлин, исто така одбива да ја консолидира банката со речиси 1.300 мали штедни банки или банки во сопственост на локални и државни влади, пишува весникот, додавајќи дека оваа екстремна фрагментација, на голем број компании, без да се грижиш за профит, објаснува зошто е тешко создавањето на профит во Дојче банка во најголемата европска економија.
Покрај тоа, додаваl Вол Стрит Журнал, вината лежи во Европската централна банка, која е во фаза на воведување на мерките за поттикнување  на воведувањето на негативни каматни стапки на депозитите, со цел да ги принуди банките да позајмуваат повеќе, што направија невозможно за Дојче банка да заработи пари на традиционален начин.
Драстичното намалување на работни места е последното поглавје во 149 годишната историја на банката и покажува драматичен пад на банките, чии бизниси цветаа до кризата во 2008 година, пишува Гардијан, истакнувајќи дека Дојче банка беше еден од ретките доверители на американскиот претседател Доналд Трамп пред тој да влезе во Белата куќа.
Во годините пред падот на 2008 година, Дојче банк беше лидер во бизнисот со хартии од вредност поддржани со хипотеки, конвертирање на долговите на сопствениците на куќи во пакети кои се препродадени на инвеститори, но продолжи да ги продава токсичните инвестиции врз основа на хипотеки дури и по падот на пазарите, тврди британскиот весник.
Во септември 2016 година, нејзините акции паднаа остро по веста дека и се заканува парична казна од 14 милијарди $ поради несоодветна продажба на хипотекарни обврзници и на крајот постигнаа договор од $ 7.2 милијарди со Министерството за правда на САД. Претходно во САД и во Велика Британија беа казнети со 2,5 милијарди долари за инсталирање и местење на меѓубанкарската камата LIBOR.
Tие беa казнети и  со 258 милиони долари во САД за операции со земји под санкции, како што се Иран и Сирија. Пред две години, таа беше казнета со повеќе од 630 милиони долари, бидејќи не престана да чисти 10 милијарди долари во руски пари, потсетува Гардијан, објави Танјуг.
Весникот пишува дека Дојче банка беше една од најголемите Трампови доверители,  кога другите банки во САД  одбија да му позајмат пари – по што тој помина низ серија на банкротства.
Се верува, како што пишува Гардијан, дека Трамп позајмил од нив 2 милијарди долари, и се уште должи 300 милиони долари. Одделот за хипотеки и недвижнини во Дојче Банк и Трамп беа во спор околу неподмирениот долг кој беше решен со договорот од 2010 година, но банката продолжи да му позајмува пари и потоа.
Конгресот на САД ги повика Дојче банка да обезбедат документи поврзани со бизнисите со Трамп, бидејќи се шпекулираше дека директорите во банката ги спречиле вработените да предадат чувствителни информации на федералните власти за сомнителни активности поврзани со Трамп и неговиот зет Џеред Кушнер во 2016 и 2017 година.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×