Што ќе биде ако САД почне трговска војна против ЕУ?
Објавено на од во Економија
eu-usa-tradewar-1Трговската војна меѓу САД и Кина би била детска игра во споредба со можниот спор за Европа, пишува CNBC.
Експертите велат дека Вашингтон би можел да изгуби многу повеќе во конфликт со Брисел отколку што тоа го прави во моментот со Пекинг.
Претседателот Доналд Трамп продолжува да ја одржува својата „ригорозна реторика“ против Европската Унија, иако во последните месеци неговото внимание скоро целосно се фокусираше на трговскиот конфликт со Кина.
Но, овој ноември Белата куќа допрва треба да донесе одлука дали да воведе царини за една од најважните индустрии во Европа – автомобилската индустрија. И каков ќе биде одговорот на ЕУ?
Веќе има царини за европскиот челик и алуминиум, што ја натера Унијата во јуни 2018 година да воведе царина од 25% за американски стоки за 2,8 милијарди американски долари. Тековниот спор меѓу „Ербас“ и „Боинг“ дополнително го интензивира ривалството.Експертите тврдат дека продлабочувањето на трговскиот конфликт меѓу Европа и САД би било далеку поштетно и со сериозни последици од тоа што се случува сега меѓу Вашингтон и Пекинг.
„Трговијата меѓу ЕУ и САД е најважна. Тоа е најголемиот едностран билатерален трговски проток во светот“, објаснува Флоријан Хенс, економист од Беренберг, за Си-Ен-Би-Си.Според него, со оглед на извозот и увозот на стоки и услуги, билатералната трговија меѓу САД и ЕУ ја надминува таа меѓу првите две економии во светот за 2018 година, и тоа за голем процент.
Статистиката покажува дека во 2018 година САД увезеле стока за 683,9 милијарди долари од ЕУ и за 557,9 милијарди американски долари од Кина. Минатата година, извозот на САД во Европа се проценуваше на 574,5 милијарди американски долари и во Кина на само 179,2 милиони долари. Статистиката опфаќа и стоки и услуги, објаснува Хенс.
„Во 2018 година САД извезуваат повеќе од три пати повеќе во ЕУ отколку во Кина“, рече Хенс, додавајќи дека во потенцијален трговски конфликт, Европа е во состојба да го погоди САД многу потешко.
Комесарот за трговија на ЕУ, Сесилија Малмстром, посочи дека ЕУ нема намера да воведе царини, но ќе го стори тоа доколку САД предизвикаат спор.
„Правилата за меѓународна трговија што ги развивавме низ годините рака под рака со нашите американски партнери не можат да бидат прекршени без наш одговор“, рече таа во јуни 2018 година.
Оттогаш, САД редовно се закануваа дека ќе наметнат дополнителни царини, а Брисел разви разни списоци на стоки за да покаже дека ЕУ е во состојба да се спротивстави.
Економиите на САД и ЕУ веќе се во конфликт
И САД и ЕУ не можат да си дозволат трговска војна во оваа фаза. „Додека резултатите од спорот на САД и Кина почнуваат да се чувствуваат , зголемувањето на царините меѓу САД и ЕУ, обете економии значително ќе ги забават двете економии и цикличкото дејство на царините веројатно ќе биде многу потешко“, прогнира Фредрик Ериксон, директор на ECIPE.
Ситуацијата во ЕУ
На крајот на јули, податоците покажуваат дека економијата во еврозоната се зголемила за само 0,2% во вториот квартал од годината. Ова е намалување од 0,4% во однос на првиот квартал од оваа година. Како резултат, се очекува Европската централна банка (ЕЦБ), која ја надгледува монетарната политика во економската и финансиската унија, да предложи нов стимул.
САД
Американската економија порасна со 2,1% во вториот квартал од годината, 1% помалку од претходниот квартал. Во јули, Федералните резерви на САД објавија дека ги намалува каматните стапки за прв пат по една деценија.Во средината на истиот месец, гувернерот на Федералните резерви Jереми Пауел предупреди дека „судирите, како што се трговските конфликти и загриженоста за глобалниот раст, вршат притисок врз економската активност и перспективите“.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×