Што може да се случи со цените на храната по Брегзит?
Објавено на од во Економија

Кога вредноста на фунтата се намалува во споредба со другите валути, станува поскапо да се купуваат работи од странство – фунта што вреди помалку купува помалку работи.

easid-536062-media-id-39505

Во моментов, Велика Британија увезува околу 30% од својата храна од ЕУ и уште 10% од остатокот од светот. Ако планот на Тереза Мај помине, ќе има 21-месечен период на транзиција во текот на кој ништо нема да се промени, додека Велика Британија и ЕУ ќе се обидат да изготват иден трговски договор.

Како членка на Европската унија, во моментов Велика Британија не плаќа тарифи за стоки – вклучувајќи и прехранбени производи – кои доаѓаат од други земји на ЕУ. Во моментов ако некој супермаркет сака да увезува говедско месо од Ирска не би требало да плаќа данок на ова, но ако по Брегзит почне да се оданочува со 40%, што е тарифата што ЕУ ја става на говедско месо што доаѓа од останатиот дел од светот, тоа е 40% доплата до увозникот.

Опсерваторијата за трговска политика на Обединетото Кралство на Универзитетот во Сасекс смета дека просечната тарифа од 44,6% на млеко може да се претвори во пораст на цените од 8,1%. Месото би можело да порасне за 5,8%, маслото за 7,8% и зеленчукот за просечно 4%.

Бизнисите може да изберат да увезуваат повеќе производи како месо и млечни производи надвор од ЕУ, ако тоа стане поконкурентна, особено во март, кога многу производи од Велика Британија се надвор од сезоната, земјата увезува 90% од својата зелена салата, 80% од доматите и 70% од мекото овошје од Европската унија, според британскиот малопродажен конзорциум, кој претставува продавници.

Кога вредноста на фунтата се намалува во споредба со другите валути, станува поскапо да се купуваат работи од странство – фунта што вреди помалку купува помалку работи.

Тоа “директно ќе влијае на трошоците за добивање на увезени прехранбени производи на полиците на супермаркетите”, вели Институтот за фискални студии, споредувајќи со она што се случи во 2007-08 година за време на глобалната финансиска криза кога цените на храната пораснаа за 8,7% во однос на другите стоки.

Фунтата падна во вредност од референдумот и се смета дека тоа придонело за мал пораст на цените на храната, според студијата на Лондонската школа за економија.

Друга работа која би можела да влијае на цените на храната за трговците на мало е трошокот да се направи дополнителна проверка во пристаништата – она ​​што е познато како “безцарински бариери”.

Комисијата за европска унија на Домот на лордовите во извештајот за цените на храната по Брегзит рече: “Предизвикувањето на одложувања и скратувања ги прави нетарифните бариери  дополнителен трошок за бизнисите”.

Консултантската фирма КПМГ пресметала дека “еден ден задоцнување на камион,  ќе го чини бизнисот од 600 до 1.000 евра” (£ 500- £ 850).

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×