Што можеме да очекуваме од валутниот пар EUR / USD во 2019 година?
Објавено на од во Економија

Во моментов EUR / USD се тргува на ниво од околу 1,14. Но, за да дознаеме што можеме да очекуваме од овој валутен пар следната година, да видиме што се случило во претходната 2018 година.

eur-usd

Најтргуваниот валутен пар EUR / USD забележа пад на првиот работен ден во 2019 година, но подоцна започнал со стрмни движења нагоре. Сепак, силата на бикот беше околу 1.1570, проследено со пад и се врати под клучната фигура од 1.15.

Еврото влезе стабилно во раните денови на 2018 година и достигна нивоа над 1.2550, но брзо влезе во трговски опсег. Поддршката од околу 1.2150 беше прекината и EUR / USD брзо се намали на 1.1500. Потоа, имаше мало зголемување до 1,18, само за да се види нов пад, овој пат на 1,1300. Во ноември EUR / USD падна на најниска вредност во изминатите 15 месеци, 1.1215, каде што забележавме мало враќање.

Цената на еврото вклучува многу негативни вести, како што се бескрајните преговори за Брексит и слабоста на економијата во еврозоната. Сепак, овие два фактора наскоро може да се отстранат, што ќе ја ослободи единствената валута од голем дел од политичкиот и економскиот товар. Во меѓувреме, ЕЦБ може да обезбеди појасни насоки за почеток на циклусот на зголемување на каматните стапки, што има потенцијал да обезбеди дополнителна поддршка за еврото.

Спротивно на тоа, американскиот долар вклучува доста позитивни вести, и без сериозни позитивни изненадувања, тешко дека ќе привлече дополнителна поддршка од инвеститорите. Покрај тоа, извештајот на ФЕД покажа дека банката ќе ги забави каматните стапки поради очекуваното забавување во американската економија. И сеуште не се јасни разговорите за намалување на трговските тензии меѓу САД и Кина.

Имајќи ги предвид сите овие фактори, Admiral markets очекува EUR / USD да се врати на ниво од 1,18, а потоа и на психолошките 1,20.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×