Штрајк го прекина производството во најголемата фабрика на Нутела
Објавено на од во Компании
Штрајкувачи го блокираа производство во најголемата фабрика на Нутела, соопштија денеска  претставници на синдикатот на компанијата.
nutelaПрекинато е производството во фабриката во Нормандија каде се произведуваат 600.000 тегли со чоколаден крем дневно, што е четвртина од вкупното производство.
Според синдикатот, 160 од 350 вработени се во штрајк од вторникот и блокираат камиони да влезат и да излезат од фабриката. Тие бараат зголемена плата за 4,5 отсто и 900 евра еднократен бонус додека компанијата им нуди само 1,7 отсто зголемување и бонуси од 0 до 400 евра, соопшти синдикатот. Фереро Франција соопштија дека се вклучени во „шестдневни дискусии, но синдикатот одбил сè“.
Од компанијата најавуваат разврска на случајот на суд.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×