Швајцарија има најголеми резерви на злато во Европа
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Резервите на злато и девизи во вредност меѓу сто и двесте милијарди долари имаат и Чешка, Франција, Италија, Велика Британија, Полска и Турција. 

gold

Најголеми резерви на злато и девизи во Европа има Швајцарија, покажуваат податоците од референтниот извор „Ворлд фактобук“, кој работи при Централната разузнавачка агенција на САД.

На мапата, која ја објави „Ворлд фактобук“, се прикажани резерви на девизи и злато во долари во сите европски земји, а кои се на располагање на централната монетарна власт за користење во исполнувањето на балансот на потребите за плаќања.

Според оваа мапа, резервите на злато и девизи во Швајцарија изнесуваат 679,3 милијарди долари. На второ место е Русија со резерви на злато и девизи во вредност од 418,5 милијарди долари, а на трето е Германија со резерви на девизи и злато во вредност од 185,3 милијарди американски долари.

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×