Шведска во недостиг на работници, платите до 5.000 евра
Објавено на од во Економија
Ова се трите најпрофесионално квалификувани професии во Шведска, а работодавачите се подготвени да издвојат прилично високи плати за позициите кои недостигаат, во износ и до неколку илјади евра.
train-swedenСпоред листата на дефицитарни струки, Швеѓаните се во потрага по кадар на дури 72 занимања кои можат да бидат пополнети од работници од странство, кои немаат пасош на Европската унија.
Најважни им се ИТ експерти, едукатори, градежни работници, лекари, медицински персонал и физички работници, а за платите на нивните идни работници, шведската влада е подготвена да одвои до 5.000 евра нето приход, колку што се слеваат во џебот на еден доктор.
Особено се потребни три интереси
Според податоците за овогодинешните потреби на деловниот пазар, на Шведска им се потребни ИТ работници кои имаат искуство во оваа област. Бидејќи Скандинавија е една од областите каде интернет-технологиите се развиваат најбрзо, на Швеѓаните им е потребна помош од дополнителна работна сила, која ги опфаќа и луѓето од Балканот со некој степен на ИТ факултет.
За нивната работа, во оваа идустрија ќе бидат добро платени, бидејќи надоместокот на работниците во оваа индустрија се движи од 3.350 евра,  до 3.750 евра.
Втората група од најбараните професии ги вклучува образовните работници, односно наставниците и професорите. Сами Швеѓаните велат дека нема доволно едуциран кадар кој може да предава во нивните училишта, а тоа обезбедува шанса и за странци кои имаат диплома во оваа област. Месечниот приход на наставниците и професорите изнесува околу 2.370 евра.
Градежници во дефицитот не се појава со која се бори само Шведска, но повеќето од развиените земји, а владата на оваа северна земја е подготвена да одвои голема сума пари со цел да привлече нова работна сила за да работи на бројни градилишта во Шведска.
Колку оваа земја „плаче“ за градежни работници, исто така покажува фактот што месечната плата на градежен работник достигнува дури 3.380 евра.
Работа во туризам и угостителство
Како четврта најбарана категорија на занимања, се издвоени работни попзиции во угостителството. За оние кои не знаат шведски јазик, а имаат искуство како келнер или работат во кујна, ова може да се смета како совршен начин за подобро да се научи Шведскиот, да се подобри англискиот и да заработи околу 2900 евра месечно.
Потрага за “бели мантили”
Освен фактот што во повеќето реклами за работа, шведските работодавци ги бараат четирите гореспоменати профили на работници што им недостигаат и работна сила која ќе изврши бројни други професии, Швеѓаните исто така бараат медицински работници.
Често работните места треба да ги полнат фармацевти, акушерки, медицински биохемичари, медицински сестри-техничари од разни профили, од геријатриска, хируршка, педијатриска, рентген, психијатриска, до медицински техничари тие работат во итни медицински одделенија. Нивните месечни примања достигнуваат бројка од 3.400 евра.
Оваа скандинавска земја исто така има потреба од лекари кои би заработувале месечна сума од 5.000 евра за нивната работа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×