Шведската тинејџерка и еко-активистка Грета Тунберг номиниран за Нобеловата награда за мир
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Шведската еко-активистка, Грета Тунберг е номиниран за Нобелова награда за мир поради нејзината подигањето на младинска кампања за запирање на климатските промени.
gretaТри норвешки законодавци го изнесоа името на 16-годишната девојка
“Ја номиниравме Грета бидејќи климатската закана може да биде една од најважните причини за војна и конфликт”, изјави парламентарниот претставник Фреди Андре Овстегард за норвешката медиумска куќа ВГ.
“Масовното движење Грета го започна во моментот кој е многу важен мировен придонес”, додаде тој.
Активистката, која беше именуван како една од највлијателните тинејџери од TIME за 2018 година, инспирираше стотици илјади студенти во училиштата ширум светот да одржат штрајкови во обид да ги убедат своите водачи да дејствуваат.
Во својот говор на Светскиот економски форум во Давос, Швајцарија, во јануари, таа рече дека сака лидерите “да се однесуваат како нашата куќа да е запалена, бидејќи е”.
Како дел од движењето #FridaysForFuture, на чело со активистката, десетици илјади млади луѓе ширум светот отсуствуваат од училиште за да маршираат за промени.
Тунберг на Твитер изјави дека ќе бидат вклучени речиси 100 земји.
“Мислам дека ние само го гледаме почетокот. Мислам дека промената е на хоризонтот и луѓето ќе се залагаат за својата иднина, рече Тунберг во интервју за Гардијан.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×