Швеѓаните се најеколошки возачи во ЕУ – Чесите најтоксични
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

За најтоксични возачи во Европската унија се прогласени Чесите, кои не само што имаат шести најмал процент на автомобили на алтернативни горива (0,7%), туку нивните возила во просек се шести по старост во Унијата (14,5 години), а воздухот во Чешка е трет по загаденост на континентот.

На листата на британската организација Eco Experts, на второ место одоздола се Полјаците (кои имаат највисок процент на возила на алтернативни горива, 15,5%, но и на најстари возила во ЕУ, со просечна старост од 17,2 години), па следат Естонија, Хрватска и Словачка.

Блиску до нив се и Романија и Словенија.

Најчист е сообраќајот во Шведска, каде и загадувањето на воздухот е најмало, а ја следат останатите скандинавски држави и Ирска.

На листата добро стојат Обединетото Кралство, Германија, Франција, Португалија и Грција.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×