Силно темпо на раст на платите во Велика Британија
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Платите во Велика Британија продолжуваат да растат со силно темпо, додека и бројот на вработени е на рекордно ниво, според најновите официјални податоци од тамошните државни институции.
љуидСпоред податоците на Бирото за национална статистика (ОНС), паричните примања без бонуси пораснале за 3,8 проценти во мај-јули, додека платите, вклучително и бонусите, пораснале за четири проценти, што е највисоко од средината на 2008 година.
Стапката на невработеност падна на 3,8 проценти, додека проценетата стапка на вработеност остана на рекордни 76,1 отсто.
„Стапката на вработеност е прилично константна веќе неколку месеци, додека стапката на невработеност беше последната пониска кон крајот на далечната 1974 година“, рече Дејвид Фримен од ОНС.
Тој исто така истакна дека податоците на ОНС покажуваат дека од почетокот на оваа година има најбрз раст на платите (вклучително и бонусите) во изминатите 11 години и дека 32,8 милиони луѓе во моментов се вработени на пазарот на трудот, што, како што рече, е нов рекорд за Велика Британија.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×