Симеон Дјанков: Ви требаат посилни универзитети за посилна економија
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

„Конкретно во Северна Македонија, во нашите анализи забележуваме дека високото образование, односно универзитетите, многу заостануваат. Конкретно властите може да се насочат кон тоа што може да се направи така што студентите кои што излегуваат од универзитетите, да го имаат образованието што му е потребно на бизнисот.

simeon_dqnkov_01Сега излегуваат многу студенти кои всушност не му се потребни на бизнисот и спротивно, бизнисот има потреба од други вештини. Наместо студентите да се специјализираат само за една одредена област, односно да учат на пример за инженери, или само правни науки, иднината на светската економија е во пошироко образование. Односно, во текот на дигитализацијата работниците треба да бидат пофлексибилни со што е можно повеќе вештини и квалификации, да можат во исто време да работат повеќе различни работи. Тоа е особено изразен проблем на универзитетите овде и во Бугарија, што ние ги подготвуваме студентите тесно само за една работа. Од таа гледна точка, новинарите на пример се во добра позиција, бидејќи вие знаете да правите повеќе работи во исто време“.

Целиот текст ќе можете да го прочитате во новиот број на Капитал.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×