Ситуацијата со бегалците и мигрантите во Грција е експлозивна
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Ситуацијата со мигрантите, вклучително и барателите на азил, на грчките острови во Егејското Море е драстично влошена во последните 12 месеца, потребни се итни мерки за решавање на очајните услови во кои живеат илјадници луѓе, вели комесарката за човекови права на Советот на Европа, Дуња Мијатовиќ.
begalci-36t3sxly1dl8sxkgiuyqdcЗа време на петдневниот престој во Грција, Мијатовиќ ги посети прифатните центри на Лезбос, Самос и Коринт и се осврна на, како што рече „експлозивната ситуација“ во која живеат бегалците и мигрантите.
Паралелно ги повика грчките власти да преземат итни мерки за основните потреби на луѓето и заштита на нивните човекови права, предупреди дека доколку не се најде соодветно и итно решение, овие услови во комбинација со постоечките тензии, постои ризик да доведат до понатамошни трагични настани, но и ја поздрави одлуката на официјална Атина да префрли 20 илјади мигранти од островите во другите делови од земјата.
„Ситуацијата е експлозивна. Има огромен недостаток на медицинска нега и санитарни услови во пренаселените кампови што ги посетив. Луѓето чекаат со часови за да добијат храна и да одат во тоалети“, вели Мијатовиќ.
Таа објаснува дека на островот Самос, семејства сами прават простор на стрмните ридишта за да ги постават своите импровизирани засолништа кои честопати се направени од дрвја што самите ги сечат.
„Ова веќе нема никаква врска со прием на баратели на азил. Ова стана борба за опстанок“, додава таа.
Мијатовиќ вели дека европските земји мора да преземат поголема одговорност во обезбедувањето начини за дислокација на луѓе од Грција во други земји-членки, што „на Грција ќе ѝ даде простор да дише и да направи структурни подобрувања“. Додава дека приоритет треба да им се даде на децата без придружба, а во исто време итно да се забрзаат семејните обединувања на оние, чии членови на семејството се наоѓаат во други членки на Унијата.
За новиот закон за добивање азил, за кој денеска расправа грчкиот Парламент, а доцна вечерва ќе биде и гласањето, комесарката за човекови права на Советот на Европа, вели дека законот и неговата имплементација не смее да доведе до поголем и подолг притвор.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×