Скопје по трет пат дел од интернационалниот хакатон на НАСА
Објавено на од во Start-up
Од 10 до 12 април Скопје ќе биде дел од интернационалниот хакатаон „NASA Space Apps Challenge 2015“.

На овој настан, кој трета година по ред се одржува во земјава, учество ќе земат студенти, технолози, научници, програмери, дизајнери и артисти, кои меѓусебно ќе соработуваат во изнаоѓање решение за глобалните предизвици зададени од НАСА.

Оваа година македонско-американската компанија New man’s business accelerator ќе биде регионален координатор за Скопје, Охрид, Тетово, Битола, Тирана, Приштина, Загреб, Белград, Љублана и Виена.

Во изминатата 2014, овој интернационален хекатон се реализира во 100 градови ширум светот, а само од Македонија беа избрани 150 учесници кои имаа можност да го изнесат своето решение на светско ниво.Од нив, дури 30 беа прифатени од НАСА.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×