Скринингот треба да не подготви за тешките преговори со ЕУ
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

ЕУ-MK zname WEB 978После повеќегодишна блокада, Македонија конечно со чекор напред во европските интеграции

Со посетата на еврокомесарот Јоханес Хан и експертите од Европската комисија на Македонија на 17 јули отпочна и официјално скрининг процесот или аналитичкиот преглед на усогласеноста на домашното законодавство со европското законодавството. Овој процес вообичаено трае од една до две години, по што и официјално почнуваат пристапните преговори за членство во Европската Унија, кои во случајот на Македонија треба да почнат во јуни 2019 година. 
Македонија во следниот период ја чека многу обемна и макотрпна работа, на која треба да бидат вклучени 1.000 до 2.000 луѓе од различни институции и сегменти, а брзината со која ќе го завршиме скринингот, како и со која ќе ги отвораме и затвораме поглавјата во преговорите ќе зависи од нас самите. Односно дали имаме политичка волја тој процес да оди брзо, дали администрацијата и институциите имаат капацитет и подготвеност да ги изнесат и имплементираат потребните реформи.

Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×