Следната година 458 милиони евра од Буџетот ќе се потрошат за пензии
Објавено на од во COVER STORY

montaza-penzioner-evraПоголеми придонеси за помала зависност на пензиите од Буџетот

За да се исплатат пензиите на сите 324.382 пензионери следната година ќе се потрошат вкупно 917 милиони евра, покажуваат пресметките од Предлог Буџетот за 2019 година којшто е во собраниска процедура. Меѓутоа, приходите од пензиските придонеси се доволни да покријат само половина од оваа сума, додека останатата половина или точно 458 милиони евра ќе се префрлат од централниот Буџет. Сепак, споредено со претходните години, следната година прв пат сумата за пензии што ја префрла Владата од Буџетот до Фондот за пензиско и инвалидско осигурување, ќе се намали и тоа благодарение на зголемувањето на стапките за социјални придонеси. Од Владата објаснија дека се работи за мерки за стабилизација на пензискиот систем и нагласија дека нема да има зголемување на старосната граница и нема да има замрзнување на пензиите, а ќе се интервенира со цел да се стави под контрола буџетскиот дефицит во Фондот за пензиско и инвалидско осигурување кој за 10 години се зголеми за два и пол пати заради несоодветни политики. Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) посочи дека „доколку целосно се спроведе во предложената форма со зголемување на придонесите и реиндексирањето на пензиските бенефиции само врз основа на индексот на цените на трошоци на живот, пензискиот дефицит на среден рок ќе се намали.

Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×