Слободната трговија е мртва, пишува европратеникот Бернд Ланге
Објавено на од во Економија
Ни треба нов пристап за нашата трговска политика. Целта мора да биде ново регулирање на глобализацијата, каде доминираат социјалните и еколошките цели, повеќе отколку економските. Работничките права мора да бидат зајакнати, а претставниците на работниците мора да добијат вистински глас при спроведувањето на трговските договори, пишва поранешнот европратеник Бернд Ланге, претседател на Трговскиот комитет и заменик член на Комисијата за индустрија, истражување и енергетика, за изданието ips-journal.eu.
харбоурВо последниве години, глобалната трговија и трговската политика станаа централни социо-политички теми. Планираниот трговски договор меѓу ЕУ и САД (TTIP) предизвика невидено невреме на огорченост и отпор. Жестоките дебати околу договорот што неодамна се преговараше меѓу ЕУ и државите на MERCOSUR (Јужноамерикански трговски блок), покажуваат дека, во изминатите години, не беше можно да се најде нов баланс во трговската политика и со тоа да се создаде поширок општествен прием.
Ние сме на крстопат. Бидејќи доминацијата на идеалот за слободна трговија заврши, кралот е мртов. Претпоставката дека сите ќе имаат корист од проширувањето и либерализацијата на глобалната трговија и дека овие случувања нема да направат губитници е очигледно апсолутно погрешна. Луѓето и околината се погодени, додека профитот се распределува нерамномерно. Ова не е точно само во оние држави што се сметаат за проширена работна мапа на западниот свет, туку и во Германија и Европа.
Многу од овие случувања потекнуваат во околина која не беше обликувана од билатерални договори, туку според правилата на Светската трговска организација (СТО). Работата на СТО несомнено се фокусира на демонтажа на трговските бариери и решавање на трговски спорови. Во 1996 година, земјите во развој го блокираа започнувањето на разговори за прашања поврзани со работнички права во трговијата. Тие се плашеа дека сите правила на СТО во оваа област можат да се користат како изговор за преземање на протекционистички мерки и со тоа да се елиминира компаративната предност на поевтината работна сила.
Регулирање на глобализацијата
Како одговор на овие движења, ЕУ ги вклучи стандардите за труд и животна средина во билатерални договори и во своето законодавство за отворање на свој пазар на земјите во развој (Регулатива за ГСП). Резултатот што можеме да го видиме денес е отрезнувачки. Во случајот со Кореја, беа потребни години и безброј апели од синдикатите, парламентарците и другите набудувачи сè додека Европската комисија конечно не го активира механизмот за решавање спорови за решавање на неусогласеноста на Кореја во однос на обврските за работнички права оваа година, за прв пат во нејзината историја. Исходот е неизвесен, делумно затоа што корејските власти знаат дека нема да има остри казни доколку продолжат да не ги исполнат своите обврски. Системот ГСП, исто така, се покажа како слаб: од една страна, недостасува капацитет за надгледување на состојбите во трети земји, и од друга страна, Комисијата се покажува дека не сака да го изврши пресудниот притисок врз владите.
Ни треба нов пристап за нашата трговска политика. Целта мора да биде ново регулирање на глобализацијата, каде доминираат социјалните и еколошките цели, повеќе отколку економските. Работничките права мора да бидат зајакнати, а претставниците на работниците мора да добијат вистински глас при спроведувањето на трговските договори.
Истото важи и за заштита на животната средина. Трговските договори не треба да бидат спротивни на целите на Парискиот договор, туку мора да го промовираат неговото спроведување. Ваквиот пристап ќе го промени рамнотежата и фокусот на работата на Европската комисија.Во исто време, не треба да се плашиме да воведеме бариери и ограничувања таму каде што тие имаат смисла или каде што тие се дури и неопходни.
ЕУ не смее да ги наградува државите што систематски ги кршат човековите права, работничките права и стандардите на животната средина со неограничен пристап до пазарот. Кога се откриени прекршувања, мора да реагираме брзо и доследно. За таа цел, ние мора да ги прилагодиме законодавството и да поставиме подобри темели во нашите договори. Но, уште поважно, мора да има промена во ставот на Комисијата.
Што треба да направи следниот комесар за трговија
Промената на насоката е веродостојна само ако можеме да обезбедиме доследно спроведување на договорот во целост. И ако Комисијата, поддржана од Европскиот парламент и земјите членки, го користи својот правен пат за да ги заштити луѓето и животната средина. Доколку прашањата за одржливост не надминуваат плаќање услуги, иднината на билатералните трговски договори и европската трговска политика ќе се карактеризираат со несогласување и неизвесност.
Овој пат води кон ќорсокак – да се продолжи по овој пат е да се изгуби кредибилитетот како глобален актер.За Европа има потенцијал да стане многу повлијателен актер на светската сцена. Европа е економска моќ, но исто така е застапник за меѓународните стандарди кои поставуваат услови за соработка.
Притоа, ние се потпираме на универзални вредности и норми и на соработка под еднакви услови.Назначениот комесар за трговија, Фил Хоган, ја пропушти можноста да обезбеди прогресивна визија за ЕУ како глобален актер во неговото сослушување на 30 септември 2019 година.
Ова е за жалење штом истекува времето за спроведување на „трговска политика за сите“, како што вети неговата претходника Сесилија Малмстром. Затоа, Европскиот парламент ќе се погрижи да му додели на именуваниот комесар Хоган серија задачи да ја насочи својата работа во текот на следните месеци и години.Крајно време е да ја преземеме одговорноста и да му покажеме на светот дека сме сериозни за да ја направиме глобализацијата одржлива.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×