Словенечка фирма предничи пред Елон Маск во производството на соларни ќерамиди
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Нивен главен конкурент е Елон Маск, сопственик на Тесла, чиешто решение за сончев покрив сè уште не е достапно на пазарот. 
solarni keramidiФирмата Силео е фокусиран на сегментот B2B, а пазарот го бара на Медитеранот.
Словенечката компанија Sileo понуди решение за сите сопственици на куќи кои се заштитени со закон, поради автентична архитектура, или едноставно сакаат да о аштитат автентичниот изгледна својот дом.
Компанијата понуди производ, ќерамида о соларни плочки, “Marsigliese”, што е одлична опција за оние кои сакаат да го користат обновливи извори на енергија, но сепак сакаат да го зачуваат автентичниот изглед на својата куќа.
“Овој тренд укажува на растот на фотонапонските инсталации, и веруваме дека сега е вистинското време кога нашиот производ може да го пополни местото на пазарот за оние кои до сега не можеа да користат обични соларни панели”, вели Метју Мајк од компании Sileo.
Тие во моментов бараат стратешки партнер за да им помогне уште повеќе да се автоматизираат, како и да го зголемат производството на соларните ќерамиди.
Компанијата во моментов се фокусира на Б2Б сегмент, и сака да се поврзете со институциите за заштита на културното наследство. Потенцијал на пазарот главно гледаат во медитеранските земји како што се Шпанија, Франција и Италија, но има интерес и од страна на купувачите од Јужна Америка, Африка и Украина.
Нивен главен конкурент е Елон Маск, сопственик на Тесла, чиешто решение за сончев покрив сè уште не е достапно на пазарот.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×