Словенецот Чеферин е наследник на Платини на чело на УЕФА
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Словенецот Александер Чеферин е новиот претседател на УЕФА (Унијата на европски фудбалски асоцијации). Тој во конкуренцијата за наследник на Мишел Платини го победи Холанѓанецот Михаел ван Праг, со освоени 42 од 55-те гласови на денешниот вонреден конгрес на организацијата. Платини поднесе оставка во мај.

Словенецот кој има 48 години и досега беше шеф на словенечката фудбалска федерација, претходно изјави дека сака да биде Робин Худ на европскиот фудбал во борбата со корупцијата, со допингот, со нелегалното обложување/договорените резултати на натпревари …

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×