Словенија: 10% од НЛБ банка се продадени за 109,5 милиони евра
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Словенечкиот државен холдинг (S SH) објави дека досега продале 10 отсто од НЛБ банка на институционални инвеститори за 109,5 милиони евра во момент кога го заврши процесот на приватизација, оставајќи и на државата сопственост врз контролниот пакет од 25 отсто и една акција.
NLBХолдингот објави дека продале два милиона акции по цена од 54,75 евра по акција и глобални сертификати за депозити по цена од 10,95 евра по сертификат.
Според словенечки медиуми, цената е значително пониска од пазарната: акциите на НЛБ вчера беа 58,2 евра на Љубљанската берза, додека глобалните депозитни сертификати со кои се тргуваше во Лондон достигнаа 11,33 евра.
Трансакцијата треба да се изврши на 21 јуни.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×