Словенија догодина ќе приватизира дваесетина компании
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Словенија во 2016 година планира да почне процес на приватизација на околу 20 компании, соопшти Надзорниот одбор на Словенечкиот државен холдинг, пренесува британски Reuters. Најголемата приватизација што ќе биде спроведена догодина ќе биде продажбата на Nova Ljubljanska Banka (NLB), која државата ја спаси во 2013 година. Приватизацијата на Telekom Slovenije не е планирана во 2016 година, соопштија од Словенечкиот државен холдинг, кој го води процесот на приватизација во Словенија.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×