Словенија ја преплавија странски работници – над 6 илјади се од Македонија
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Секој десетти вработен во Словенија е странец, а речиси половина од сите странски работници доаѓаат од Босна и Херцеговина. Словенечката државна статистика објави дека во Словенија во октомври 2018 година имало 885.700 лица, 0,9% повеќе отколку во септември 2018 година и 3,2% повеќе отколку во октомври 2017 година.
Меѓу вработените речиси 10% или 87.700 работници се странци, а најголем дел од нив се ангажирани во градежниот сектор.

Најголем дел од работниците или над 42.600 работници доаѓаат од Босна и Херцеговина, следуваат работниците од Србија (10.800) и Хрватска ( 7.500), додека над 6 илјади од работниците во Словенија доаѓаат од Македонија.

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×