Словенија не сака да го откупи Меркатор
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Меркатор им должи на словенечките банки околу 650 милиони евра, а Нова Љубљанска банка (НЛБ) и Извозна банка (СИД) уште не дале дозвола за Меркатор да се приклучи во новиот систем на Фортенова.
merkator-pmitic_620x0Словенечкиот министер за економија, Здравко Почивалшек, изјави дека словенечката влада не е заинтересирана за враќање на Меркатор во државна сопственост, но дека е заинтересирана, Меркатор, по евентуално учество во Фортенова, и понатаму да има претставници во Управниот одбор.
“Словенија не сака или некогаш сакаше да ги купи акциите на Меркатор, но тоа не значи дека државата нема да се грижи за постапките на новите сопственици”, рече Почивалшек во телевизиското интервју за преструктуирањето на компаниите од пропаднатиот Агрокор, чии компании од 1-ви Април се дел од Фортенова.
Тој потсети дека словенечката влада, поради постапките за несолвентните постапки во Агрокор, воведе специјален комесар за управување со исклучувањето на капиталот од Меркатор во Агрокор и дека сака да се продолжи со такво решение, по можното вклучување на Меркатор во новата компанија Фортенова.
Според неговите зборови, словенечката банка, кредиторите на Меркатор, треба да го постави ова како услов за вклучување на Меркатор во новата компанија Фортенова.
Почивалшек ја истакна важноста на Меркатор за словенечката економија, бидејќи во Словенија вработува повеќе од 10 илјади луѓе и купува производи вредни половина милијарда евра годишно од словенечки добавувачи.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×