Со 1 милион евра Бугарија стимулира купување на електрични службени возила
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Бугарскиот Национален еко-фонд објави нова покана за апликанти за грант од 1 милиoн евра за купување на електрични возила од општините и институциите.
електромобилПраво да аплицираат имаат сите општини и централната администрација, а кандидатите добиваат фиксни суми за секој тип на возило, без оглед на тоа за колку пари го купиле.
Фондот дава 10 илјади евра за електричен автомобил со 4 седишта, 5 илјади евра за хибрид, 15 илјади евра за електрични комбиња и 20 илјади евра за електробуси.
Општините, според овој гранд, може да се снабдуваат и со електрични возила, кои се погодни за комунални дејности како чистење, попрскнување, отстранување на снег.
Во тој случај, одделно добиваат 10 илјади евра за дополнителна техника за прицврстување на дополнителни елементи на возилото.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×