Со Кристалина Георгиева на чело на ММФ, пазарите во развој ќе го добијат нивниот претставник
Објавено на од во Економија
За многу земји кои се соочуваат со сериозни економски и финансиски проблеми, Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) е првата меѓународна институција на која можат да се обратат.
Bulgarian Kristalina Georgieva is EU's candidate for IMF chiefКристалина Георгиева е економист од Бугарија, државата која преживеа банкрот во 1997 година како резултат на хиперинфлација и валутната криза.  Таа во моментов е извршен директор на Светската банка и се очекува да стане втората жена што ја предводи ММФ по заминувањето на Кристин Лагард.
Поранешниот европски комесар има искуство во разни иницијативи за борба против сиромаштијата. И во позадината на зголемениот притисок врз Фондот да го ублажи нејзиниот строг тон над земјите што добија спасителни заеми, Георгиева може да донесе подобар баланс.
„Доаѓа од развен пазарот и тоа е нешто ново“, вели Атанасиос Вамавакидис, кој е менаџер во Банката на Америка и поранешен претставник на ММФ.
„Јас сум оптимист дека ќе се обидат да посветат поголемо внимание на фактот дека новите пазари треба да бидат подобро застапени“, додаде тој за Блумберг, и додава дека изборот на Кристалина Георгиева може да се смета за „загарантиран“ заради непишаното правило дека Европа го избира шефот на ММФ, а САД на Светската банка.
Нејзиниот пост ќе стави крај на 40 годишната доминација на Западна Европа , што се однесува до лидерите на меѓународната организација. Пред Лагард на оваа позиција беа Доминик Строс Кан, повторно од Франција, Шпанецот Родриго де Рато и Германецот Хорст Колер.Сепак, некои од најголемите европски економии ја доведоа во прашање подготвеноста на Кристалина Георгиева да завземе ваков пост.
Германија и Холандија се спротивставија на нејзиното назначување и го предложија поранешниот холандски министер за финансии, Јерун Деиселблум, за таа позиција.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×