Со милијарда долари Мајкрософт ја поддржа идејата на Маск да го „хакира“ човечкиот мозок
Објавено на од во hi-tech & business
Една милијарда долари е инвестицијата која мајкрософт ја направи во најновата програма на компанијата на Елон Маск, „Neuralink“, која развива ехнологија за „хакирање“ на човековиот мозок.
Musk futuraСо ова, двете компании ќе работат на развивање на суперкомпјутинг технологија и AI за Microsoft Azure.
Преку инвестицијата, исто така, Мајкрософт ќе стане главен cloud провајдер на OpenAI.
Визијата на овие две компании е генералната вештачка интелегенција да работи со луѓето со цел да им помогне во решавање на моменталните мултидисциплинарни проблеми вклучувајќи ги глобалните предизвици како што се климатските промени, персонализирана здравствена зашштита и образование.
„NeuraLink“  развива уред, кој претставува мала сонда која содржи повеќе од 3.000 електроди, потенки од човечко влакно од коса – која потоа може да ја следи активноста на 1.000 неврони.
Предноста на овој систем, според компанијата, е дека ќе може да навлезе во многу специфични области на мозокот, што би било хируршки побезбедно. Исто така, ќе може да ги анализира снимките користејќи машинско учење, кое потоа ќе открие каков тип на стимулација ќе му биде потребна на пациенот.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×