Со спојување настана петтиот најголем светски реосигурител
Објавено на од во Економија

Спојувањето на Axis Capital и PartnerRe “тежи“ 11 милијарди долари

 

Axis Capital Holding и десеттиот по големина светски реосигурител PartnerRe договорија 11 милијарди долари вредно спојување со кое што настанува петтата по големина светска компанија за реосигурување. Според светските медиуми, аналитичарите го поздравуваат ова спојување како знак за зголемување на консолидацијата во секторот реосигурување кој што е под влијание на приливот на нов капитал, што доведе на крајот до посилна конкуренција и пониски премии.

Пред спојувањето, PartnerRe според премискиот приход беше на 10, а Axis на 22 место на светската ранг листа на реосигурители. Спојувањето ќе доведе до премиски приход од околу 10 милијарди долари.

Топ 5 реосигурители во 2014:

1. Munich Re
2. Swiss Re
3. Hannover Re
4. Berkshire
5. Scor

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×