Собранието го ратификуваше Договорот со Бугарија
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Собранието на Република Македонија со 61 глас „за“ и еден воздржан, го ратификуваше Договорот со Бугарија. Воздржан гласаше независниот пратеник Ферид Мухиќ, кој својот став го објасни со оценката дека Македонија во Договорот прави отстапки, и оти договореното не е симетрично во однос на двете држави. Со ратификувањето договорот стапува во сила веднаш.

Договорот за добрососедство, пријателство и соработка помеѓу Македонија и Бугарија, премиерите Зоран Заев и Бојко Борисов го потпишаа во Скопје на 1 август минатата година. Договорот беше ратификуван во Собранието на Бугарија во ноември минатата година.

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×