Собранието купува 130 таблети
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

SobranieСобранието на Република Македонија склучи договор за набавка на 130 таблети.

Според податоците објавени на Бирото за јавни набавки, бизнисот за опремување на пратениците со таблети го добила фирмата за информатички инженеринг Неоком, а вредноста на договорот е 6 милиони денари или околу 100 илјади евра.

Главен критериум при набавката била најниска цена, а на тендерот биле добиени три понуди.

Но, очигледно дека најнискатата цена била подредена на некои други критериуми, зашто ако се поделат 100.ооо евра со 130 (толку таблети се набавени), се добива сума од околу 770 евра, за која, на пример, може да се купи, по малопродажна цена во Македонија, еден од најскапите таблети, Apple iPad Air 2 Cellular 128GB.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×