Соединувањето на Дојче банк и Комерцбанк може да загрози 30.000 работни места
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Двете банки дека започнуваат преговори за евентуално спојување.

bankaСпојувањето на Дојче банк (Deutshe Bank) и конкурентната нејзино Комерцбанк (Commerzbank) може да доведе до намалување на 30 000 работни места на долг рок.

Ова го изјави пред телевизиски канал ен-тв (n-tv) претставникот на синдикатот Ферди (Verdi) Јан Душек во одборот на Дојче банк, цитиран од агенциите.

Најголем дел од 30.000 работни места во Германија се изложени на ризик, вели Душек. На краток рок, 10.000 работни места се под закана, додаде претставникот на синдикатот.

Острата реакција на синдикатот беше предизвикана од вчерашната потврда на двете банки дека започнуваат преговори за евентуално спојување и ги нагласи пречките за напорите за повторно обединување на двете најголеми германски банки.

Акциите на Комерцбанк поскапеа за 6,4% во утринската трговија на Франкфуртската берза до 7.55 евра (8.55 долари). Цитатите на Дојче банк се зголемија за 4% на 8,13 евра, објави Асошиетед прес.

Надзорните одбори на двете банки ќе се состанат в четврток, а веројатно ќе се дискутира за соединувањето.

“Според наше мислење евентуалното спојување нема да доведе до одржлив бизнис модел на долгорочен план”, забележува Душек, цитиран од агенциите.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×