Софија е спремна да биде ИТ центар во Европа
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

ИТ секторот во Бугарија е еден од најбрзорастечките сектори во земјата, рече заменик-министерот за економија, Лачезар Борисов, на осмиот “Би-Тркалезна маса за ИКТ”, објави агенцијата Новините.

photo_verybig_193521Според него, Бугарија им припаѓа на оние земји на Европската Унија каде што учеството на информатичките и комуникациските технологии во бруто- додадената вредност е релативно повисоко во споредба со останатите, со што Бугарија се наоѓа на петтото место во ЕУ.

Тој додаде дека во првиот квартал од 2019 година индексот на прометот за услуги за ИТ достигна 154% во споредба со 2015 година, а прометот на компанијата се зголеми за 16% во споредба со истиот квартал од претходната година.

Борисов истакна дека 57.000 вработени во оваа област се многу важни за ИТ индустријата, што е многу важно за бугарската економија.

Тој рече дека ИТ секторот се развива без државна интервенција, но дека Министерството за економија сигурно има алатки за поддршка на овој сектор.

Врз основа на ова, Борисов најави дека Софија е подготвена да стане ИТ-центар на Европа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×