Видео: Сони и Ербас најавуваат напуштање на Велика Британија поради Брегзит
Објавено на од во Економија

“Ако не постои договор зао Брегзит, ние од “Ербас” ќе треба да донесеме потенцијално многу штетни одлуки за Велика Британија”, рече главниот извршен директор Том Ендерс.

boing-i-erbas-shtancaat-avioni-168824

Ербас СЕ објави дека би можеле да бидат принудени да ги преместата идните инвестиции од Велика Британија во случај на излегување на земјата од ЕУ со Брегзит без договор.

“Ако не постои договор зао Брегзит, ние од” Ербас “ќе треба да донесеме потенцијално многу штетни одлуки за Велика Британија”, рече главниот извршен директор Том Ендерс, кој е еден од најодлучителните деловни лидери на оваа тема. “Ве молам, не слушајте го лудило на брегзитерите. Тие не се во право. ”

Коментарите, објавени во една необична видео порака што компанијата ја сподели во четвртокот, се најсилни уште од почетокот на референдумот од 2016 година.

Првите луѓе на големите компании како ЕРБАС постојано предупредуваа за последиците од најлошото сценарио на Брегзит. Тоа го зголемува притисокот врз Тереза Меј.

Британската премиерка се најде во вкрстен оган меѓу проевропските членови на нејзината Конзервативна партија, кои се обидуваат да ја натераат да го одложи крајниот рок за Брегзит на 29 март и стабилните евроскептици кои се заканија дека ќе ја соборат владата ако таа го прави тоа.

Ербас, кој е со седиште во Тулуз, Франција, директно вработува 14.000 луѓе во Велика Британија. и поддржува уште 110.000, вели Ендерс во видеото објавено во четвртокот. Компанијата има производствени локации во Филтон, југозападно од Англија, и во Велс, каде што произведува крила за својот асортиман на комерцијални авиони.

Сони го сели европското седиште од Лондон во Амстердам

Јапонскиот концерн, поради стравувањата од последиците од евентуален тврд Брегзит, односно излегување на Велика Британија од ЕУ без договор, го префрла своето европско седиште во Холандија.

Јапонскиот технолошки гигант Сони одлучи својата европска централа да ја премести од Велика Британија во Холандија, поради излегувањето на земјата од ЕУ на 29 март. „Ќе ја преместиме нашата европска централа во Амстердам“, изјави денска портпаролот на компанијата Такаши Ида, додавајќи дека цел е избегнување на можните царински процедури, кои би биле последица на Брегзит.

Сони Јуроп така ќе премине под нова филијала основана во Холандија и ќе остане во ЕУ по Брегзит. Сепак, британската фирма и натаму ќе продолжи да увезува производи од Сони и ќе продава во регионот, а работниците ќе останат своите работни места.

„Единствена промена е местото на регистрирање на Сони Јуроп“, наведе Ида.

Сони се одлучи на овој чекор за да избегне бројни царински и регулаторни контроли во случај да нема договор за Брегзит, што е сѐ поизвесна можност откако британскиот парламент минатата недела го одби предлог договорот со Брисел.

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×