Sony го оствари најголемиот квартален профит во својата историја
Објавено на од во Економија

Јапонската технолошка компанија „Sony“ го објави својот најголем квартален профит во својата историја, по еднократното позитивно влијание од купувањето на „ЕМI“. Сепак, намалената добивка на поделбата за игри може да ги направи инвеститорите да бараат нови мотори на раст, објави „Ројтерс“.

Japan: Sony Corporation headquarters

„Sony“ открива себеси како компанија за забава со стабилни струи на приходи од музичките содржини и игрите, откако со години се бори со загубата од телевизорите и другата електроника, кои се подложни на разлики во профитот.

Во петокот „Sony“ изјави дека нејзиниот профит за третиот квартал е зголемен до 376,99 милијарди јени (3,46 милијарди. Долари) од 350,84 милијарди јени пред една година. Меѓутоа, рекордниот максимум падна под проценките од 383.67 милијарди јени на 10-те аналитичари интервјуирани од „Refinitiv“.

Оперативната добивка на музичкиот бизнис се зголемил до 147,1 милијарди јени (1,35 милијарди долари) од 39,3 милијарди јени по единечниот позитивен ефект од 116,9 милијарди јени поради договорот со „EMI“.

„Sony“ го заврши купувањето од 2,3 милијарди долари на крајот од минатата година, станувајќи најголем музички издавач на светот.

Бизнисот со игри донел профит од 73,1 милијарди јени (671,2 милиони долари) наспроти 85,4 милијарди јени во претходната година, откако популарноста на насловите, како „Marvel’s Spider-Man“ не успеа да го надомести намалувањето на продажба на петгодишната конзола „PlayStation 4“.

„Бизнисот со игри, кој беше двигател на профитот за „Sony“ во последните неколку години, е на пат да го достигне својот максимум пред претставувањето на следната конзола“, вели аналитичарот на „Ace Securities“, Хидеки Јасуда. „Ова е неизбежно поради производниот циклус“, додава тој.

Акциите на „Sony“ се зголемија на 11-годишно ниво во септември, но оттогаш тие се намалуваат.

Од „Sony“ сепак се убедени дека ќе постигнат рекордно висок годишен оперативен профит и ја потврдија прогнозата од 870 милијарди јени, со што го надминаа рекордот од минатата година.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×