Сопственикот на „Агрокор“ Ивица Тодориќ ќе ги обновува студентските домови во Загреб
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Откако пропадна тендерот за обнова на студентските домови во Загреб, управителот на Студентскиот центар Пејо Павловиќ, одлучи по неколку преговори, проектот вреден 37 милиони евра да му го додели на компанијата Пројектградња, која е дел од империјата на сопственикот на Агрокор, Ивица Тодориќ, објави „Пословни.хр“.

Обновата на домовите ќе се финансира во најголем дел од структурните фондови од ЕУ,  во вкупен износ од 29 милиони евра, додека останатите 8 милиони евра ќе ги обезбеди Министерството за наука и Фондот за заштита на околината.

Инаку, обвновувањето на домовите, како што пишуваат хрватските медиуми, одамна требало да започнат, но поради поништениот тендер, реновирањето се пролонгирало.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×