Сорос продава акции на Apple, Facebook, Twitter – купува на Amazon и на Microsoft
Објавено на од во hi-tech & business

Инвестицискиот фонд на Џорџ Сорос го намалил својот удел во Apple и во Snap, а продал и дел од уделот во други технолошки гиганти, меѓу кои во Facebook и во Twitter.

Според податоците на американската Комисија за хартии од вредност, фондот продал 1.700 акции од Apple, и удел вреден над милион долари во Snap. Сорос уделот во Twitter го намалил за 5.700 акции, а задржал 18.400 акции од други социјални медиуми.

Инвеститорот се ослободил од 367.262 акции во Facebook, така што сега има 109.451 акции од компанијата на Марк Закерберг.

Истовремено, хеџ фондот на Сорос го зголемил својот удел во Microsoft за 99.000 акции, и во Amazon за 2.500 акции.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×