Сосиете Женерал ја продава и банката во Црна Гора, нов газда е унгарската ОТП
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
 Унгарската банка ОТП соопшти дека нејзината подружница во Подгорица, „Црногорската комерцијална банка“ склучила договор за купување на 90,56% од акциите на филијалата на француската „Сосиете Женерал“ во Црна Гора, „Сосиете Женерал банка Монтенегро“ (СГМ).
Montenegro 1

“Договрената цена за купување на 90,56% од акцискиот капитал на СГМ изнесува 40.455.538 евра. Куповната цена по акција изнесува 461,81 евро”, се наведува во соопштението на ОТП.

Со 11,5 % пазарно учество, СГМ е четврта по големина банка во Црна Гора.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×