Советот останува на првиот став. На Јанева доволен и е тим од 7 члена
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Во отсуство на нов список од седум нови обвинители и образложение зошто и се неопходни 14 обивнители во специјалното обвинителство, Советот за јавни обвинители на која требаше да се разгледува дописот на специјалната обвинителка Катица Јанева за доизбор на 14-члениот тим е одложена, а претседателот Петар Аневски го повтори претходно донесената одлука- дека на специјалната обвинителка доволен и е тим од 7 члена.

Според Советот, специјалното обвинителство засега има 28 предмети кои треба да ги разгледува и според нив, доволен е веќе одборениот тимот.

По денешната седница, која траеше околу половина час, Аневски порача дека за зголемување на бројот на помошници, Јанева ќе треба да достави ново барање и образложение. Нема претпоставка кога ќе биде новата седница на која повторно ќе се разгледува барањето на Јанева.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×