Според извешајот на Еуростат, Македонија економски е во рангот со БиХ и Албанија
Објавено на од во Економија
Македонија економски е рангирана на нивото на БиХ и Албанија, додека во регионот најнапредната е Црна Гора.
eurostat-1-1Таа беше објавена од страна на Европската агенција за статистика, Еуростат, со статистичките податоци на земјите кои се кандидати за членство во ЕУ.
Според овие податоци, бруто домашниот производ (БДП) по жител на Босна и Херцеговина изнесувал 4.400 евра во 2017 година.
Индикаторите на земјите кандидати се споредуваат со просекот на ЕУ, каде што БДП по глава на жител во таа година изнесуваше 30.000 евра, што е далеку од стандардот, не само во Македонија, туку и во другите земји во регионот.
Според претходните податоци на Државниот завод за статистика, добиени од годишните сметки на деловните субјекти и други извори, бруто-домашниот производ во 2017 година изнесува 616 600 милиони денари и во однос на 2016 година номинално е зголемен за 3.7 %. Реалната стапка на раст на БДП во 2017, во однос на 2016 година, изнесува 0.2 %.
Црна Гора имаше највисок БДП по глава на жител во регионот со 6.900 евра, по што следи Србија со 5.600 евра. Македонците имаат 4.800 евра по жител, а Албанците само 4.000 евра. На крајот, Косово е 3.600 евра по глава на жител
Турција беше меѓу земјите кандидати за ЕУ ​​во 2017 година, далеку од најдобриот просечен БДП по глава на жител – 9.400 евра. Сепак, и покрај тоа, просечниот БДП во ЕУ е 3,2 пати повисок отколку во Турција.
Во 2010 и 2011 година, по светската економска криза, солиден економски раст беше регистриран во сите земји-кандидатки за членство во ЕУ, освен во Босна и Херцеговина и во Србија. Особено висок раст беше забележан само во Турција.
Падот на економското производство беше забележан во 2012 година во четири земји во регионот, со најголем пад од 0,8% во споредба со претходната година, со Босна и Херцеговина. Сепак, Црна Гора, Македонија и Србија.
Во 2013 година имаше раст на БДП во сите земји-кандидатки, а трендот продолжи и во 2014 година, со исклучок во Србија, каде што се намали за 1,6%. Во исто време, Босна и Херцеговина и Косово постигнаа најлош напредок.
Босна и Херцеговина постигна солиден раст во 2015 и 2016 година, но податоците за 2017 година не се наведени.
Еуростат користел податоци од националните статистички агенции при изработката на билтенот.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×