Србија доби позитивно мислење од Европа за изградба на гасоводот
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Србија ќе го забрза процесот за изградба на рускиот гасовод низ нејзината територија.

juzni-tok-postaje-srpski-tok

Министерот за рударство и енергетика на Србија, Александар Антиќ, изјавил дека по позитивните мислења на Европската енергетска заедница, Србија ќе го забрза процесот на изградба на рускиот гасовод низ нејзината териоторија.

„Фактот дека енергетската заедница заклучила дека новиот гасовод ќе ја унапреди сигурноста во снабдувањето низ диверзификација на рутата е потврда за нашите аргументи и очекувам побрзо продолжение на проектот во врска со распределбата на капацитетот и донесувањето инвестициски одлуки. Ова мислење е показател дека проектот е добро поставен и е во согласност со Законот за енергетика на Република Србија како и со европските енергетски директиви“, изјавил министерот Антиќ.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×