Србија донесе одлука: 14.000 административци од јануари остануваат без работа
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

firedСрбија го донесе законот за максимален број вработени во јавната управа. Според Фискалната стратегија за 2016 година, веќе во јануари 14.000 луѓе ќе останат без работа, а во наредната 2017 година планот е да згаснат 35.000 работни места.

На сајтот на Владата на Србија, објавена е Фискалната стратегија за 2016 година, со проекција за 2017 и 2018 година, со која е предвидено намалување на минусот на државната каса од овогодинешните 4,1 на 4 отсто од БДП во 2016, пренесува РТС.

Како што е договорено со ММФ, мора да се намалат трошоците за плати на вработените во јавниот сектор и тоа за три проценти во 2016, а во 2017 за дополнителни пет.

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×