Србија е 100 милиони евра зијан поради царините од Косово
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Словенија го зголемила извозот на тој пазар за два и пол пати, а Македонија и Хрватска за една третина.
косово-србијаСрбија изгуби 100.630.000 евра за 100 дена откога Косово воведе такси од 100 отсто за увозот на стока од нашата земја, изјави потпретседателот на српската влада и министер за трговија, туризам и телекомуникации, Расим Љаиќ.
„Тоа практично значи дека се губат милион евра дневно поради дискриминаторската такса што Приштина ја воведе за стоката од Србија, а реалната загуба е уште поголема затоа што пред воведувањето на овие бариери имаше тренд на постојан раст на пласманот на стоката од централна Србија на Косово и Метохија. За долгорочните загуби и да не зборуваме“, рекол тој.
Љаиќ рекол дека во периодот кога извозот на стока од Србија на Косово е практично оневозможен, зголемен е извозот на други земји на косовскиот пазар, па така Грција и Унгарија во јануари годинава извезле речиси двојно повеќе стока отколку истиот период лани.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×