Србија ја одобри изградбата на кракот на Турски тек, започнува во април
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Гасоводот, ќе снабдува руски природен гас за Турција, како и за јужна и Југоисточна Европа.
turski_tok_200415_tw630“Агенцијата за енергетика на Република Србија на 5-ти март ја донесе конечната одлука и позитивно одговори на  компанијата Гастранс за реализација на проектот”, рече српскиот министер за рударство и енергија Александар Антиќ.
Тој додаде дека активностите по проектот “Турски тек” ќе започнат во април.
Гастранс треба да работи на поставување на гасовод за пренос на гас од Бугарија до Унгарија. Компанијата е во мешана сопственост – Гаспром има 51%, додека Србијагас ги има останатите 49%.
Проектот се појави како алтернатива на Јужен тек, кој беше стопиран поради притисокот од ЕУ и САД.
Што се однесува до нас, изградбата на дел од бугарската граница до границата со Србија се одвива на сите нивоа и се надеваме дека тоа нема да излезе како порано и дека ниту една земја нема да се повлече од проектот “, рече министерот Ивица Дачиќ на заедничката пресконференција со Борисов.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×