Србија ќе отпушти 70 илјади вработени од државните институции
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Во периодот од 2015 до 2017 година Србија ќе отпушти 70 илјади вработени во државната администрација. Како што објавува дневниот весник Блиц, почнувајќи од следната 2015, секоја година бројот на вработени во државните институции ќе се намалува по 20.000 до 25.000.

Целта на оваа стратегија за фискална консолидација е масата на плати во буџетот да се намали по 5% годишно до 2017 година.

Во јавната администрација на Србија се вработени над 550 илјади луѓе, а нивниот број во 2017 година треба да се намали на помалку од 490 илјади луѓе.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×