Србија на 25 октомври потпишува договор за слободна трговија со Евроазиската Унија
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Договорот за слободна трговија помеѓу Евроазиската економска унија и Србија ќе биде потпишан на 25 октомври. Ова го објави во вторникот рускиот амбасадор во Белград Александар Боцан-Харченко на Твитер.
еаеу„На 25 октомври се очекува да биде потпишан договор за област на слободна трговија меѓу Србија и  Евроазиската економска унија. За Белград, спроведувањето на документот означува целосно нова фаза на присуство во евроазискиот простор, лансирање на пазарот на повеќе од 182 милиони корисници и вкупен БДП од повеќе од 1,9 трилиони долари “, напиша дипломатот.
Претходно, рускиот премиер Дмитриј Медведев повика на забрзување на подготовките за договорот меѓу  Евроазиската економска унија и Србија, како и Сингапур.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×