Србија привлекла 9,66 милијарди евра кинески инвестиции помеѓу 2013 и 2019 година
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Србија привлекла 9,66 милијарди евра кинески инвестиции помеѓу 2013 и 2019 година или повеќе од сите други земји во Југоисточна Европа. Со други зборови, 53 проценти од сите кинески инвестиции во регионот биле насочени кон Србија, покажуваат податоците на China Global Investment Tracker, цитирани во извештајот на платформата SeeNews Топ 100 ЈИЕ 2019.
вуциц пинМеѓу земјите од Југоисточна Европа, кои исто така се членки на Европската унија (ЕУ), најголемата сума на инвестиции од азиската земја е насочена кон Словенија во последните 6 години – вкупно 2,18 милијарди евра. Оние во Хрватска изнесуваат 690 милијарди евра.Значаен дел од кинеските инвестиции во регионот е дел од Иницијативата Појас и пат (БРИ), која предвидува вкупно 8 милијарди евра заеми, а најголемиот дел од финансиите за овој мега-проект во Пекинг се поврзани со изградба на инфраструктура.„Србија апсорбира 56% од кинеските инвестиции во градежниот сектор во Централна, Источна и Југоисточна Европа, главно поврзани со проектот за модернизација од 1,8 милијарди американски долари на железничката пруга Будимпешта-Белград, што треба да заврши во 2023 година.
Во однос на инвестициите во рамките на иницијативата БРИ, Словенија е втор најголем удел на привлечените инвестиции со 14%, а потоа следат Босна, Хрватска и Романија со 9%, 5% и 2%, соодветно. Повеќето од овие проекти се поврзани со секторот за енергија и транспорт.
Ризици што ги предизвикуваат кинеските инвестиции за регионот.
Главната загриженост за зголемените кинески инвестиции во Централна, Источна и Југоисточна Европа се однесува на задолженоста на некои земји од регионот, како и со растечкото политичко влијание таму.Централната банка на Австралија потенцира дека проектите во рамките на иницијативата, познати како „Новиот пат на свилата“, управуваат и ги спроведуваат кинески компании кои користат материјали од азиска страна. Експертите велат дека ова значително го намалува економскиот придонес во регионот.
„Вклучувањето на кинеските изведувачи во иницијативата БРИ претставува сериозен ризик за Југоисточна Европа, што првично беше потценето“, вели извршниот директор на Европската банка за обнова и развој (ЕБРД) Матиу Романи.
Според него, разбирањето за целта на БРИ се смени од презентацијата на проектот од кинескиот претседател Си Ѕинпинг во 2013 година. Првично беше објавено дека инвестицијата за иницијативните проекти ќе ја обезбеди приватниот сектор.
Сепак, на крајот, тие доаѓаат од државни компании и банки.„Постојат ризици поврзани со социјалната прифатливост на инвестициите, креирањето работни места, еколошките и социјалните стандарди. Но, исто така и со фактот дека повеќето од нив се насочени кон градежниот сектор. Кинеските компании имаат искуство главно на домашниот пазар каде што работеле услови на недостаток на ефикасна контрола на трошоците “, објаснува Романи.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×